Co to jest nowotwór głowy i szyi?

Objawy zależą od umiejscowienia guza w obrębie głowy i szyi, tempa wzrostu i ucisku na sąsiadujące ze sobą narządy /fot. Fotolia
Głowa i szyja to region ciała, gdzie blisko siebie są położone ważne dla życia narządy i układy. Jeżeli proces nowotworowy zlokalizuje się w obrębie głowy lub szyi, to najczęściej dotyka kilku struktur jednocześnie.
/ 20.03.2012 14:37
Objawy zależą od umiejscowienia guza w obrębie głowy i szyi, tempa wzrostu i ucisku na sąsiadujące ze sobą narządy /fot. Fotolia

Co kryje w sobie nazwa "nowotwory głowy i szyi"?

Każdy nowotwór, który wywodzi się z narządów zlokalizowanych w tym regionie ciała, nazywany jest „nowotworem głowy i szyi”. Niezależnie od tego, czy nowotwór jest złośliwy czy łagodny, jego pojawienie się najczęściej od razu wpływa na funkcjonowanie kilku organów. Nowotwory głowy i szyi mogą uszkadzać mózg i rdzeń kręgowy wraz z nerwami, a także narządy zmysłów odpowiedzialne za kontakt ze światem zewnętrznym: wzroku, słuchu, smaku, węchu czy mowy. Mogą dotknąć narządów endokrynologicznych - tarczycy, czy przysadki mózgowej. Z tego powodu leczeniem tych nowotworów zajmuje się zespół specjalistów, głównie neurochirurg, laryngolog, okulista czy chirurg szczękowy. Ich współpraca jest niezbędna nie tylko podczas leczenia, ale również przy rekonstrukcji ubytków, które powstały po usunięciu nowotworu.

Niepokojące dolegliwości i objawy

Objawy zależą od umiejscowienia guza w obrębie głowy i szyi, tempa wzrostu i ucisku na sąsiadujące ze sobą narządy.

Niepokój powinny budzić niegojące się owrzodzenia, nowe lub szybko rosnące narośla czy brodawki na skórze, w jamie ustnej, języku czy nosie. Wymagają one zbadania i sprawdzenia czy niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia lub życia. Taka zmiana może być bolesna lub nie sprawiać dolegliwości bólowych. Co więcej, może być przesuwalna jak kulka, pojawiać się tylko okresowo, zmniejszać się lub znikać.

Szczególną uwagę należy zwrócić na często pojawiające się bóle i zawroty głowy, zmianę usposobienia i nastroju. Podejrzenie nowotworu niosą częste krwawienia z nosa, ból ucha lub szyi, utrzymująca się chrypka i zmiana barwy głosu. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na problemy z gryzieniem i połykaniem, łatwe krztuszenie się, a także owrzodzenia w jamie ustnej i obecność krwi w ślinie. Innymi objawami mogą być drętwienie twarzy lub języka, wypadanie zębów lub niedopasowanie uprzednio pasującej protezy.

Sposoby zapobiegania nowotworom

Ocenia się, że stan zdrowia człowieka w 50% zależy od jego stylu życia. Dotyczy to również nowotworów głowy i szyi. Palenie papierosów i spożywanie wysokoprocentowych alkoholi powoduje rozwój nowotworów głowy i szyi, głównie raka krtani i jamy ustnej. Warto też pamiętać, że skóra twarzy i głowy jest nieustannie narażona na promieniowanie słoneczne. Nadmierne opalanie naturalne lub sztuczne zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, zwłaszcza w okolicy twarzy.

Metodyka leczenia nowotworów głowy i szyi

Jedną z podstawowych metod jest leczenie operacyjne, które polega na wycięciu guza. Stosuje się również radioterapię i chemioterapię, które mogą być wykorzystane jako metody samodzielne lub uzupełnienie operacji. Sposób leczenia jest indywidualny dla pacjenta w zależności od jego stanu zdrowia, wyników badań, a także rodzaju, wielkości i dokładnej lokalizacji nowotworu. O wyborze leczenia optymalnego dla danego pacjenta decyduje zespół specjalistów, aby pacjent uzyskał maksymalny efekt przy możliwie najniższym ryzyku.

Dowiesz się więcej: Kurkuma zwalcza nowotwory głowy i szyi

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA