Infekcje jako powikłanie zabiegów operacyjnych

Powikłania w zabiegach inwazyjnych nie zdarzają się często, a jakość uzyskanych informacji jest niewspółmiernie lepsza od wyników uzyskanych zwykłymi metodami nieinwazyjnymi / fot. Fotolia fot. Fotolia
Infekcje są najczęstszymi powikłaniami operacji brzusznych. Mogą dotyczyć zarówno rany, jak i tkanki podskórnej, narządów znajdujących się w pobliżu oraz nawet całego organizmu.
/ 22.03.2012 01:02
Powikłania w zabiegach inwazyjnych nie zdarzają się często, a jakość uzyskanych informacji jest niewspółmiernie lepsza od wyników uzyskanych zwykłymi metodami nieinwazyjnymi / fot. Fotolia fot. Fotolia

Do czego mogą prowadzić infekcje po operacji?

Infekcje po operacjach chirurgicznych powodują ból, słabe gojenie ran, potrzebę leczenia antybiotykami, dłuższy pobyt w szpitalu i zwiększone koszty opieki zdrowotnej.

Infekcje pooperacyjne to również inne, poważne problemy, w tym: nieskuteczność procedury chirurgicznej, komplikacje pooperacyjne, sepsa, niewydolność wielonarządowa lub nawet śmierć.

Podstawa to prewencja

Aby zapobiec pooperacyjnym infekcjom stosuje się antybiotyki (w razie konieczności). Niezmiernie istotne jest odpowiednie przygotowanie pola operacyjnego, w celu zapewnienia jałowych warunków w  trakcie wykonywania zabiegu. Stosuje się leki dezynfekcyjne i sterylną odzież dla personelu uczestniczącego w przebiegu operacji.

Osoby szczególnie narażone rozwojem pooperacyjnych infekcji

Ryzyko rozwinięcia się infekcji pooperacyjnej jest szczególnie wysokie u osób chorych na cukrzycę, otyłych, w starszym wieku, po operacjach w trybie pilnym oraz z zanieczyszczeniem rany operacyjnej kałem, czy ropą.

Terapia, by osiągnąć cel

Leczenie zakażeń pooperacyjnych polega na stosowaniu antybiotyków w dostępie dożylnym, szczególnie w przypadku poważnych infekcji. Istotną kwestią jest poznanie, czy dana bakteria jest wrażliwa lub oporna na konkretny, stosowany antybiotyk. W niektórych przypadkach konieczne może być ponowne otwarcie jamy brzusznej lub usunięcie materiałów sztucznych pozostawionych w organizmie. Terapia objawów jest także  istotna, stosuje się płyny dożylne, leki obniżające gorączkę, leki przeciwbólowe. W rzadkich, najpoważniejszych przypadkach przenosi się pacjenta do oddziału intensywnej opieki medycznej.

Najczęstsze przypadki infekcji

Zakażenie rany jest najczęstszą formą infekcji, występującą w przeciągu pierwszego tygodnia i objawiającą się bólem, zaczerwienieniem oraz wypływaniem wydzieliny z rany. Głębsze zakażenia dotyczą często operacji na jelitach. Ich pojawienie się może wystąpić później, niż pierwszy tydzień po operacji. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków skierowanych przeciwko konkretnym drobnoustrojom.

Przeczytaj również: Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA