Vademecum chirurgii plastycznej

Wciąż postępująca wiedza w kierunku chirurgii plastycznej pozwala na przeprowadzanie coraz większej ilości zabiegów rekonstrukcyjnych i z coraz lepszym powodzeniem/ fot.Fotolia fot. Fotolia
Chirurgia plastyczna to odpowiedź medycyny dla wielu pokrzywdzonych przez los osób. Zniekształcone podczas wypadku twarze, poparzone fragmenty ciała, defekty wrodzone bądź nabyte w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonej akcji porodowej, jak również nieudane operacje nie oznaczają w dzisiejszych czasach sytuacji przegranej. Wciąż postępująca wiedza w kierunku chirurgii plastycznej pozwala na przeprowadzanie coraz większej ilości zabiegów rekonstrukcyjnych i z coraz lepszym powodzeniem.
/ 11.03.2012 13:49
Wciąż postępująca wiedza w kierunku chirurgii plastycznej pozwala na przeprowadzanie coraz większej ilości zabiegów rekonstrukcyjnych i z coraz lepszym powodzeniem/ fot.Fotolia fot. Fotolia

Rozszczep wargi u noworodków

Rozszczep wargi powstaje w wyniku nieprawidłowego połączenia się wyrostków podniebiennych szczęki oraz blaszek poziomych kości podniebiennych. To stosunkowo często występująca wada rozwojowa, w przypadku której niezbędnym staje się leczenie chirurgiczne. Operacja rozszczepu wargi wymaga, zarówno odtworzenia ciągłości mięśnia okrężnego ust, jak i rynienki podnosowej oraz możliwie jak największego oddalenia szwów od nosa. Warga po połączeniu zachowuje tym większą elastyczność, im mniejszy był rozszczep.

Przeczytasz więcej w: Zajęcza warga i rozszczep podniebienia

Nowa - stara twarz

Przeszczepy skórne mogą dotyczyć nie tylko samego obszaru twarzy, ale również głowy, czy jamy ustnej. Każdą cześć ciała charakteryzuje inny stopień ukrwienia, zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, jak również odmienne ułożenie tkanowe, dlatego chirurgia plastyczna we wszystkich przypadkach wymaga indywidualnego doboru, zarówno źródła materiału kostnego (kość ciemieniowa, elementy grzebienia biodrowego), jak i fragmentu skórno-mięśniowego (mięsień czworoboczny, mięsień piersiowy większy). Przeszczepy mają za zadanie zastąpienie uszkodzonych, bądź utraconych części ciała pod kątem wizualnym oraz funkcjonalnym. Ponadto, zapewniając poprawę wizerunku pacjenta odbudowują jego samoakceptację i umożliwiają ponowne odnalezienie się w społeczeństwie.

Zajrzysz, a dowiesz się więcej: Rekonstrukcje twarzy i czaszki

Oparzenia skórne

Oparzenie to obumarcie komórek, bezpośrednio narażonych na oddziaływanie czynników chemicznych, bądź fizycznych oraz uszkodzenie obszaru otaczającego. Powodzenie przeszczepu uzależnione jest od wielkości naruszonej powierzchni oraz głębokości oparzenia. Chirurgia plastyczna do wykonywania zabiegów pooparzeniowych wykorzystuje zachowaną zdrową skórę, przeszczepy allogeniczne lub sztuczną skórę.

Polecamy: Przeszczepy skóry po oparzeniach

W kierunku ideałów piękna - implanty piersi

Chirurgia plastyczna coraz częściej zamiast pomagać w nieszczęśliwych zdarzeniach losowych, zmaga się z poprawianiem natury. Ciało przestało być z góry akceptowalnym, podarowanym człowiekowi najwyższym dobrem. Z łatwością oddawane jest w uzbrojone skalpelem ręce, w celu pozornego upiększenia, podążania za modą i kultem. Jedną z takich operacji niewątpliwie jest powiększanie piersi. Warto wiedzieć, że tak samo jak każda inna ingerencja chirurgiczna, tak i ta, niesie ze sobą ryzyko powikłań, np.: powstanie krwiaków, zmniejszoną czułość sutka, przerośnięcie blizn, asymetrię piersi lub nawet utratę sutka w wyniku niedokrwienia.

Koniecznie przeczytaj: Operacje plastyczne piersi

Odsysanie tłuszczu a przesłanki medyczne

Odsysanie tłuszczu, czyli liposukcja to zabieg stosowany w przypadku występowania otyłości, w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu oraz wymodelowania sylwetki. Ma również zastosowanie ściśle medyczne, m.in.: usuwanie mnogich tłuszczaków, leczenie nadpotliwości oraz ginekomastii. Liposukcja polega na wstępnym znieczuleniu, nacięciu skóry, rozbiciu tkanki tłuszczowej specjalnymi kaniulami i jej usunięciu przy zastosowaniu pompy próżniowej. Jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym o krótkim czasie rekonwalescencji i niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia skutków niepożądanych, np. krwiaków.

Zainteresowany - zajrzyj do artykułu: Liposukcja - cudowne odchudzanie?

Antidotum na wieczną młodość – chirurgia estetyczna

W dobie wydłużonego czasu pracy i nadmiaru niekończących się obowiązków kosztem coraz krótszego snu, zalewającego z każdej strony śmieciowego jedzenia oraz porządnej dawki codziennego stresu, człowiek walkę z zegarem biologicznym przegrywa. Mają mu w tym pomóc coraz to bardziej innowacyjne zabiegi, usuwające trwały wyraz zmęczenia z twarzy, wygładzające zmarszczki, czy podnoszące powieki. Jednak każda, nawet najmniejsza operacja ma czasową gwarancję działania i duże ryzyko niepowodzenia. Warto zatem rozważyć, czy ta droga na skróty na pewno się opłaci.

Warte polecenia: Inwazyjna chirurgia estetyczna

Możliwości chirurgii plastycznej w przypadku wad wrodzonych i schorzeń nabytych rąk

Ręce to główne narzędzie pracy, wykonujące każdego dnia niezliczoną ilość czynności, dlatego tak ważna jest ich sprawność. Chirurgia plastyczna stanowi rozwiązanie w przypadku wielu schorzeń wrodzonych (syndaktylia, podwójny kciuk), jak również w chorobach pojawiających się z wiekiem (reumatoidalne zapaleniu stawów).

Przeczytasz więcej: Chirurgia plastyczna ręki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA